Chceli by ste odstrániť vodný kameň z vodovodného kohútika a zároveň ho vyčistiť šetrne? V našich odporúčaniach na čistenie vám ukážeme, ako na to: odstránenie vodného kameňa z batérie bez toho, aby ste ju museli odskrutkovať. Tu sa dozviete aj to, ako vyčistiť znečistený perlátor alebo odstrániť škvrny od vodného kameňa z armatúr.
Kúpeľňové batérie sú jedným z najpoužívanejších prvkov v domácnosti, ale často sa im nevenuje dostatočná starostlivosť. Na povrchu sa hromadia nečistoty, mastnota a zvyšky mydla, a ak sa čistenie zanedbá, môže to ovplyvniť nielen vzhľad, ale aj funkčnosť. Najväčším problémom býva vodný kameň, ktorý sa hromadí nielen na povrchu, ale aj vo vnútri perlátora. Či už ide o umývadlovú, sprchovú alebo kuchynskú batériu, pravidelná údržba predĺži jej životnosť a udrží jej dokonalý vzhľad. Ako zabezpečiť rýchle a efektívne čistenie? Stačí niekoľko jednoduchých krokov a vaša armatúra bude vyzerať ako nová.
Stačí venovať pozornosť nasledujúcim tipom a čistenie a starostlivosť o vašu armatúru bude hračka.
Bonusový tip: Zároveň vyčistite umývadlo a odpad. Potom sa vám bude všetko ligotať čistotou. Pre ešte viac radosti z vody.
Spoločnosť hansgrohe odporúča svojim zákazníkom šetrný čistiaci prostriedok na báze kyseliny citrónovej. Ten má viacero výhod. Bežné koncentráty s veľkou čistiacou silou často dráždia ruky a oči, môžu vyvolať alergie a začervenanie citlivej pokožky. Materiál vodovodného kohútika poškodzujú aj príliš silné chemikálie. Poškodenie najskôr nie je vidieť, ale aj mikroskopické škrabance alebo povrchové poškodenia stačia na to, aby sa vysoký lesk stratil. Z dlhodobého hľadiska sa v týchto oblastiach môže hromadiť zvýšené množstvo nečistôt a vodného kameňa. Navyše jemné čistiace prostriedky sú aj šetrnejšie k životnému prostrediu.
Ak máte doma tvrdú vodu, určite musíte počítať aj s usadeninami vodného kameňa. Zabráňte zanechaniu zvyškov krátkym utretím armatúry po každom opláchnutí alebo umytí. Tak odstránite vodu skôr, ako sa na armatúre premení na vodný kameň.
Laboratórium kvality značky hansgrohe testovalo množstvo čistiacich prostriedkov a odstraňovačov vodného kameňa. Dospeli sme k záveru, že menej znamená v tomto prípade viac. Aktívna zložka – kyselina citrónová – je naším favoritom: účinná, príjemne vonia a je šetrná k armatúre a aj životnému prostrediu. Naše podrobné odporúčania na čistenie si môžete stiahnuť priamo ako PDF.
Neodporúčame používať domáce prostriedky, ako je sóda bikarbóna alebo čistiace prostriedky na báze octu, kyseliny octovej, kyseliny mravčej, hydroxidu sodného a chlórových bielidiel, kyseliny fosforečnej či dokonca kyseliny chlorovodíkovej. Niektoré z látok sú silne žieravé. Pri častom používaní poškodzujú kov; dokonca aj akékoľvek povrchové úpravy, bez ohľadu na kvalitu materiálov. Kyselinu citrónovú môžeme bez výhrad odporučiť.
Naša technológia QuickClean je inovatívna funkcia vyvinutá špeciálne na jednoduché čistenie armatúr a spŕch. Umožňuje bez námahy odstraňovať usadeniny vodného kameňa a nečistoty, pričom produkty zostanú dlhšie čisté a funkčné. Použitím flexibilného silikónového nopkovania na regulátoroch prúdu je možné armatúru jednoducho utrieť prstom, čím rýchlo a efektívne odstránite vodný kameň a čiastočky nečistôt. To šetrí čas a námahu pri čistení a zaisťuje, že armatúry budú vždy vyzerať ako nové. Zistite viac o výhodách technológie QuickClean na našej stránke s návodom na odstraňovanie vodného kameňa.
Technológia QuickClean značky hansgrohe na ľahké odstraňovanie vodného kameňa ponúka efektívne riešenie proti nepríjemným usadeninám vodného kameňa na vodovodnom kohútiku. Vďaka flexibilným silikónovým tryskám je možné vodný kameň a nečistoty jednoducho zotrieť prstom. Odolné usadeniny vodného kameňa na vodovodnom kohútiku je možné odstrániť pomocou kyseliny citrónovej. Čistiaci prostriedok vždy najskôr nastriekajte na bavlnenú handričku a jemne pretrite armatúru. Potom dôkladne opláchnite vodovodný kohútik čistou vodou.
Frekvencia odstraňovania vodného kameňa závisí od tvrdosti vašej vody. V oblastiach s vyššou úrovňou vodného kameňa sa odporúča častejšie čistenie. Všímajte si však aj znaky možnej kalcifikácie, aby ste mohli včas konať.
Opatrne odskrutkujte perlátor a vložte ho na nejaký čas do zmesi vody a jemného čistiaceho prostriedku na báze kyseliny citrónovej. Keď zo sitka úplne odstránite vodný kameň, jednoducho ho opäť naskrutkujete a krátko opláchnete pod tečúcou vodou.